NASTAVA NA PUTU – TURSKA 2014
- 11/02/2014
- Posted by: L1N16rAtfS
- Category: Linigra - Blogovi Putovanja
U suradnji s našim partnerom ATLAS d.d., poslovnica Teslina 7, ponosno Vam nudimo vrlo povoljan aranžman za desetodnevno putovanje u sklopu naše nastave na putu. Prijave se vrše direktno u Atlasovoj poslovnici najkasnije do 21. veljače 2014. godine
VELIKA TURSKA TURA
27.03. – 05.04.2014.
Sofija – Çanakkale – Troja – Pergam – Kuşadasi – Efez – Hierapolis – Pamukkale – Bursa – Istanbul – Plovdiv
PROGRAM PUTOVANJA:
1.dan / 27.3.2014. ZAGREB – SOFIJA (779 km)
Polazak autobusa sa Črnomerca u Zagrebu u 5:00 sati. Vožnja kroz Republiku Srbiju prema Bugarskoj. Dolazak u Sofiju, panoramski razgled grada i prijava u hotel. Smještaj i noćenje.
2. dan / 28.3.2014. SOFIJA-CANAKKALE (559 km + trajekt)
Doručak. Vožnja prema Çanakkalama preko grčke i turske pokrajine Trakije do čuvenog poluotoka Galipolja gdje su se vodile žestoke bitke tijekom Prvog svjetskog rata prema Dardanelima. Sastanak s turskim službenim vodičem koji je uz našeg pratitelja na usluzi gostima tijekom putovanja po Turskoj. Ukrcaj na trajekt za Çanakkale i vožnja preko Dardanelskog tjesnaca. Dardanele, nekadašnji Hellespont, jest 61 kilometar dugi tjesnac koji spaja Egejsko i Mramorno more i najzapadniji je dio vodenog puta koji dijeli Europu od Azije i spaja Sredozemlje s Crnim morem. Naziv mu dolazi od Dardana, mitskog utemeljitelja obližnje Troje. Po dolasku u Çanakkale smještaj u hotel. Večera. Noćenje.
3.dan / 29.3.2014. CANAKKALE-TROJA-PERGAM-KUSADASI (415 km)
Doručak. Vožnja prema Troji, prijestolnici drevne starogrčke pokrajine Troade. Razgled arheoloških ostataka ovoga grada, kojeg je opjevao Homer u „Ilijadi“ budući da je drevni grčki naziv za Troju bio Illios ili Illion. U Homerovom epu spominje se Trojanski rat i lokalitet Troje, koju je prema predaji osnovao Dardanov unuk Tros. Naziv Troja odnosi se istodobno na ostatke utvrde iz brončanog doba i na grad Hisarlık, blizu ulaza u Dardanele, legendarni grad kralja Prijama koji su Ahejci uništili u Trojanskom ratu. Troju je u modernoj povijesti ponovno otkrio čuveni njemački arheolog Heinrich Schliemann godine 1870. Obilazak uključuje ostatke Ateninog hrama, bouleuterion, kamenu rampu i brojne nastambe iz različitih povijesnih razdoblja. U nastavku vožnja do Pergama, današnjeg turskog grada Bergame, jednog od najljepše smještenih klasičnih gradova uopće. Ovaj je grad nadjenuo naziv čuvenom pergamentu, a svojedobno je posjedovao, uz aleksandrijsku, najveću knjižnicu antičkoga svijeta s preko 200.000 svezaka pergamenata. Gornji grad također obiluje znamenitostima poput ostataka Zeusovog oltara, najljepšeg ikad sagrađenog, Trajanovog hrama, kazališta, a pogled na okolicu doista je nezaboravan! Nastavak putovanja za Kuşadasi, u prijevodu „otok ptica“, poznato tursko ljetovalište. Smještaj u hotel. Večera. Noćenje.
4.dan / 30.3.2014. KUSADASI-EFEZ-KUSADASI (21 km + 21 km)
Doručak. Odlazak u razgled obližnjeg Efeza, prijestolnice rimske pokrajine Azije i najsačuvanijeg klasičnog grada na Sredozemlju. Može se nedvojbeno reći da je upravo ovo najljepši klasični grad na svijetu! Upravo je u Efezu prvi put u povijesti uvedena javna rasvjeta u rimsko doba. Obilazak uključuje: mramornu cestu, ostatke velikog kazališta, odeona, Hadrijanovog hrama, Celsijeve knjižnice, rimske kupelji i agore te ostatke Artemidinog hrama – Artemisiona, svojedobno jednog od sedam svjetskih čuda antičkog svijeta. Zanimljivo je da je upravo u noći rođenja Aleksandra Velikog 356. godine prije Krista luđak po imenu Herostrat zapalio ovaj veličanstveni hram s ukupno 127 jonskih stupova visine 19 metara! Vožnja do Maryemane, Bogorodičine kuće, gdje je ona u tajnosti provela posljednje dane svog ovozemaljskog života. Povratak u Kuşadasi. Večera. Noćenje.
5.dan / 31.3.2014. KUŞADASI – HIERAPOLIS – PAMUKKALE (184 km)
Doručak. Vožnja mitskom dolinom rijeke Meandar prema Pamukkalama, „pamučnoj tvrđavi“. Ovdje je riječ o čudesnom prirodnom fenomenu koji je nastao na platou boje bijelog pamuka erozijom naslaga vode bogate oksidom i kalcijem rijeke koja izvire na južnim padinama Caldaga. Obilazak uključuje Hierapolis, jedno od najznačajnijih i najpoznatijih arheoloških nalazišta u Turskoj. Tamo se nalaze ostaci crkve i grob apostola Filipa, amfiteatar i čuveno groblje sa sarkofazima (jedno od najvećih još uvijek sačuvanih iz rimskog doba). Obilazak Pamukkala gdje izvire topla, ljekovita voda. Slobodno vrijeme za šetnju i fotografiranje. Smještaj u hotel. Večera. Noćenje.
6. dan /1.4.2014. PAMUKKALE- BURSA (429 km)
Doručak. U nastavku putovanje do Burse, prve osmanlijske prijestolnice u Turskoj i najzelenijeg turskog grada. Razgledavanje Burse, grada čuvenog po činjenici da je nekoć slavan Put svile završavao u Bursi. Obilazak gradskog središta: tržnica svile (Koza Han) – Zeleni mauzolej – mauzolej Osmana i Orhana. Smještaj u hotel. Večera. Noćenje.
7. dan /2.4.2014. BURSA – ISTANBUL (126 km)
Doručak. Nastavak putovanja za Istanbul, najveći turski grad jedinstven po tome što je smješten na dva kontinenta. Posjet Taksimu, modernom europskom djelu grada. Šetnja glavnom trgovačkom ulicom Istekal Caddesi. Odlazak do Velikog Bazara – Kapali Čaršije, mogućnost kupovine zlatnog nakita i kožnatih predmeta. Smještaj u hotel. Večera. Noćenje.
8. dan /3.4.2014. ISTANBUL
Doručak. Razgledavanje Istanbula, negdašnjeg Bizanta, Konstantinopola ili Carigrada, grada koji obiluje znamenitostima. Obilazak uključuje hipodrom, Plavu džamiju – monumentalno zdanje posljednje kraljevske džamije sa 6 minareta, čuvenu sultansku palaču Topkapi. Posjet Aja Sofiji, najpoznatijoj građevini Istanbula sagrađenoj u doba cara Justinijana koja je bila najveća crkva Bizanta, a poslije je pretvorena u džamiju. Kraći odlazak na poznatu egipatsku tržnicu s velikom ponudom orijentalnih začina. Moguća fakultativna plovidba brodom po Bosporu. Slobodno vrijeme za osobne programe. Povratak u hotel. Večera. Noćenje.
9. dan /4.4.2014. ISTANBUL – PLOVDIV (415 km)
Doručak. Vožnja autobusom prema Bugarskom gradu Plovdivu, panoramski razgled grada te smještaj u hotel. Noćenje.
10. dan /5.4.2014. PLOVDIV – ZAGREB (937 km)
Doručak u hotelu. Vožnja autobusom prema Hrvatskoj. Dolazak u Zagreb u kasnim satima. Završetak putovanja.
CIJENA ARANŽMANA PO OSOBI : 4.690 kn
CIJENA ARANŽMANA UKLJUČUJE:
Prijevoz autobusom prema programu putovanja, atlasovog pratitelja tijekom putovanja; 9 polupansiona (1 noćenje sa doručkom u Bugarskoj u hotelu Budapest u Sofiji; 1 polupansion u hotelu Grand Anzac u Canakkaleu, 2 polupansiona u hotelu Grand Onder u Kusadasiu, 1 polupansion u hotelu Grand Sevgi u Pamukkalama, 1 polupansion u hotelu Artic u Bursi, 2 polupansiona u hotelu Kaya u Istanbulu, 1 noćenje u hotelu Ramada Trimontium u Plovdivu), predstavnika lokalnog agenta tijekom cijelog putovanja, troškove organizacije putovanja i putno zdravstveno osiguranje, turska viza (15 EUR), napojnice u hotelima.
CIJENA ARANŽMANA NE UKLJUČUJE: ulaznice za objekte koji se fakultativno posjećuju, osiguranje od otkaza i osobne troškove koji nisu navedeni u „cijena uključuje“.
CIJENE ULAZNICA(prema stanju iz 2013. i mogu biti podložne promjeni): komplet ulaznica za Efez, Djevica Marija, Asklepion. Akropol, Troja, Hierapolis, Aja Sofiju i Topkapi palaču: cca 70 EUR. Plaćanje na licu mjesta.
NAPOMENA: Prilikom prijave putovanja putnici su dužni dati podatke o datumu rođenja i državljanstvu.
MOGUĆNOSTI OBROČNOG PLAĆANJA Diners Club kartica: 2-12 obroka bez kamata i naknada • American Express kartica: 2-12 obroka bez kamata i naknada • EuroCard/MasterCard kartica Zagrebačke banke uključujući GoCard Mastercard 2-12 obroka bez kamata i naknada • Maestro kartica Zagrebačke banke: 2-12 obroka bez kamata i naknada • Maestro karticama PBZ-a: 3-6 obroka bez kamata i naknada |
Minimalan broj putnika : 37
KORISNE INFORMACIJE
TURSKA
Službeno ime države: Republika Turska
Glavni grad: Ankara
Vremenska razlika +1 sat u odnosu na Hrvatsku
Službeni jezik: turski
Novčana jedinica: Nova turska lira (TRY). Nakon nedavne denominacije za 1 EUR treba izdvojiti 2,6 turskih lira trenutno. Kreditne kartice Master Card i Visa se prihvaćaju u svim trgovinama ugostiteljskim objektima, dok American Express i Diners rjeđe.
Stanovništvo: 70.413.958
Klima (meteorološki uvjeti): Klima je na jugozapadu Turske mediteranska, u centralnom području kontinentalna, a na planinskom istoku oštra kontinentalna sa vrlo niskim temperaturama zimi. Na crnomorskoj obali često kiši.
Telefonija: Korištenje mobilnih uređaja moguće (T-Mobile, Vipnet i Tele2 imaju potpisane ugovore o roamingu s lokalnim operaterima)
Hrana: turska kuhinja je poznata po raznolikosti. Podjednako su zastupljena jela od ribe i morskih plodova kao i mesna jela. Obilje povrća pripremljeno na najrazličitije načine obogaćuje ovu mediteransko-orijentalnu kuhinju. Neobično velik izbor jela u hotelskim restoranima tijekom putovanja oduševit će gurmane.
Piće: Turci osim kave (2-5 lira) podjednako konzumiraju i čaj (2-3 lire) koji će vam često biti ponuđen u trgovini i sl. Kao sekularna država, nema zakonskih ograničenja u konzumiranju alkohola, iako ćete ga ponegdje teže naći. Preporučuje se piti kupovna voda u bocama (cca 1-2 lire).
Odjeća i obuća: preporučamo jednostavnu odjeću i udobnu obuću. Duge suknje i duge hlače bit će u skladu s očekivanjem lokalnog stanovništva u manjim gradovima i selima gdje inače nema puno turista. Također, ženama savjetujemo ponijeti lagani šal, koji može poslužiti i kao pokrivalo za glavu pri razgledavanju muslimanskih vjerskih objekata. Prilikom ulaska u muslimanske vjerske objekte, turisti se trebaju držati običaja vezanih za odjeću i obuću (pokrivene ruke i noge, žene-pokrivena kosa maramom, obuću izuti ispred džamije). Napojnice smatraju svojim pravom za obavljenu uslugu.
Električni napon: 220 V, ali preporuča se ponijeti univerzalni putnički adapter.
VIZA: potrebna, dobiva se na ulasku u zemlju, cijena vize 15 EUR – uključeno u cijenu aranžmana. Potrebna je putovnica važeća 6 mjeseci od dana ulaska u zemlju.